CƏNAB PREZİDENT VƏ BİRİNCİ XANIM DAŞALTI KƏND MƏSCİDİNİN AÇILIŞINDA
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 9-da Şuşa rayonunun Daşaltı kənd məscidinin açılışında iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov və “PMD Projects” şirkətinin direktoru Nəriman Topçibaşev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma görülmüş işlər barədə məlumat verdilər.
Daşaltı kənd məscidinin təməli 2021-ci ilin noyabrında Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva tərəfindən qoyulub. Məscid kəndin mərkəzində milli memarlıq üslubunda inşa edilib. İkiminarəli məscid ümumi memarlıq kompozisiyası, planlaşdırma və bədii-dekorativ xüsusiyyətlərinə görə Qarabağ memarlıq məktəbinin ənənələrinə uyğun inşa olunub. Hündürlüyü 22,5 metr olan minarələr layihələndirilərkən Yuxarı Gövhər Ağa məscidinin minarələrinin formasından istifadə olunub. İkimərtəbəli məsciddə eyni vaxtda 150-dən çox insan ibadət edə biləcək.
Daşaltı kənd məscidinin inşası Prezident İlham Əliyevin işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə maddi-mədəniyyət abidələrimizin, dini ocaqlarımızın bərpası və yenilərinin tikilməsi ilə bağlı verdiyi tapşırıqlara uyğun həyata keçirilib. İşğal dövründə dağıdılan məscidlərimizin bərpası, yeni dini ocaqların inşası Azərbaycan dövlətinin xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinə, mədəni və tarixi zənginliyinə verdiyi qiymətin göstəricisidir.
Dövlətimizin başçısına və birinci xanıma “Daşaltı kəndinin yenidən qurulması layihəsi” çərçivəsində görüləcək işlər barədə də məlumat verildi. Bu layihə yerli memarlıq irsinə sadiqlik, ekoloji davamlılıq və müasir turizm infrastrukturu ilə kənd həyatını birləşdirir. Ümumi sahəsi 65 hektara yaxın olan Daşaltı kəndində 80 otaqlı 5 mərtəbəli hotel binası, kotteclər, ticarət və ictimai obyektlər, o cümlədən, informasiya mərkəzi, sərgi binası, emalatxana inşa ediləcək. Layihəyə əsasən təbiət və tarixlə vəhdət təşkil edən, geniş turizm imkanları olan kənd məkanının yaradılması nəzərdə tutulur.
Daşaltı kəndinin rekreasiya zonası təbiətə minimal müdaxilə prinsipi ilə layihələndirilib və təbiətsevərlərin ətraf mühitlə daha sıx əlaqə qurmasına imkan yaradacaq. Layihə müxtəlif yaş qrupları və maraqlara uyğun fəaliyyətləri özündə birləşdirir, həmçinin funksionallıq, sakitlik və macəra arasında tarazlıq yaradaraq, nadir istirahət təcrübəsi təqdim edir.

ГОСПОДИН ПРЕЗИДЕНТ И ПЕРВАЯ ЛЕДИ НА ОТКРЫТИИ МЕЧЕТИ СЕЛА ДАШАЛТЫ
Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева 9 мая приняли участие в открытии мечети села Дашалты Шушинского района.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов и директор компании “PMD Projects” Нариман Топчибашев проинформировали главу государства и первую леди о проделанной работе.
Фундамент мечети села Дашалты был заложен в ноябре 2021 года Президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и Первой леди Мехрибан Алиевой. Мечеть построена в центре села в национальном архитектурном стиле. Двухминаретная мечеть по архитектурной композиции, планировке и художественно-декоративным особенностям соответствует традициям Карабахской архитектурной школы. При проектировании минаретов высотой 22,5 метра была использована форма минаретов мечети Верхней Говхар-ага. В двухэтажной мечети одновременно смогут молиться более 150 человек.
Строительство мечети в селе Дашалты осуществлялось в соответствии с поручениями Президента Ильхама Алиева по восстановлению и строительству новых памятников материальной культуры и религиозных объектов на освобожденных от оккупации территориях. Восстановление мечетей, разрушенных в период оккупации, и строительство новых религиозных объектов является выражением высокой оценки Азербайджанским государством национально-духовных ценностей, а также культурного и исторического наследия нашего народа.
Глава государства и первая леди также были проинформированы о предстоящих работах в рамках проекта реконструкции села Дашалты. Этот проект сочетает в себе приверженность местному архитектурному наследию, экологическую устойчивость и сельскую жизнь с современной туристической инфраструктурой. На территории села Дашалты общей площадью около 65 гектаров будет построено 5-этажное здание отеля на 80 номеров, коттеджи, коммерческие и общественные объекты, в том числе информационный центр, выставочный зал, мастерские. Проект нацелен на создание сельской среды с развитой туристической инфраструктурой, органично сочетающейся с природой и историей.
Рекреационная зона села Дашалты спроектирована по принципу минимального вмешательства в природу и позволит любителям природы более тесно взаимодействовать с окружающей средой. Проект включает в себя мероприятия для разных возрастных групп и интересов, предлагая уникальный формат отдыха с балансом между функциональностью, спокойствием и элементами приключения.